Radnice v Novém Jičíně chce zastavit růst nákladů na odpadové hospodářství a směsný odpad důsledněji třídit. Proto bude sledovat množství vyprodukovaného komunálního odpadu a nádob, do kterých je ukládán, prostřednictvím QR kódů. Pracovníci odboru životního prostředí do konce května označí všechny popelnice a kontejnery na netříděný odpad z domácností bílou samolepkou, ze které půjde vyčíst objem nádoby, její umístění, naplněnost, hmotnost odpadu, počty vývozů i nastavení svozových tras.
„V souvislostí s připravovaným zákazem skládkování směsného komunálního odpadu a odpadu recyklovatelného a využitelného lze předpokládat, že náklady na odstranění odpadů budou stoupat. Proto se snažíme hledat cesty, které by zajistily, že zavedení nového zákona o odpadech nebude mít na naše peněženky tak výrazný vliv,“ řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.
Informace z QR kódů poslouží ke stanovení opatření, která zajistí, že náklady na odpadové hospodářství i po zákonem daném zákazu skládkování výrazně neporostou. „Při označování nádob také kontrolujeme počty popelnic u jednotlivých nemovitostí. Podle pravidel schválených radou města připadne jedna popelnice o objemu 110 litrů na 5 osob trvale přihlášených na dané adrese. Kontejner o objemu 1 100 litrů je určen pro 23 až 46 lidí. Výjimku lze udělit jen v ojedinělých případech,“ připomněla Marta Kiššová z odboru životního prostředí.
Každý občan by si měl na konci května zkontrolovat, zda byl na jeho nádobu na odpad nalepen QR kód, neboť pouze označené popelnice budou vyváženy. V případě nesrovnalostí nebo dalších dotazů je potřeba kontaktovat pracovníky odboru životního prostředí, a to buď osobně na radnici v kanceláři číslo 306, telefonicky na čísle 556 768 365 nebo e-mailem: mkissova@novyjicin-town.cz.
Nový Jičín vynaložil v loňském roce na odpadové hospodářství více než 24 milionů korun. „Je to vysoká částka, která ale občanům umožňuje kromě běžného vyvážení odpadků i řadu nadstandardních služeb. Máme dva separační dvory, kontejnery na bioodpad, papír, plasty, sklo, textil s obuví a hračkami i kovy. V místních částech je zaveden pytlový sběr plastů a mobilní sběr nebezpečných složek komunálního odpadu. Občané si u technických služeb mohou objednat velkoobjemový kontejner za mimořádně příznivou cenu, přičemž rozdíl proti skutečným nákladům hradí město. Rozdáváme tašky na tříděný odpad, v několika vlnách jsme v minulosti poskytovali do domácností kompostéry,“ doplnila vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková.
13.05.2019