Představitelé novojičínské radnice se ve středu a čtvrtek 2. a 3. srpna v rámci mezinárodního projektu „Mosty důvěry 2.0: Obnova Ukrajiny prostřednictvím partnerství s obcemi EU“ setkali se zástupci ukrajinského města Pavlohrad. Starostu Pavlohradu Anatoliie Vershynu a tajemníka tamního městského úřadu Serhiie Ostrenka celým pobytem doprovázely Pavla Hosnedlová, referentka pro zahraniční vztahy ze Svazu měst a obcí České republiky, a tlumočnice Sulamif Šímová.
Projekt Mosty důvěry je iniciován Radou evropských obcí a regionů, jejíž členové se pravidelně scházejí a vyměňují si informace o aspektech partnerské spolupráce a usilují o zajištění adekvátního financování partnerské spolupráce ze strany Evropské unie.
Během úvodní prohlídky radnice a městského úřadu starosta města Stanislav Kopecký společně s místostarostou Ondřejem Syrovátkou představili město Nový Jičín. Po prezentaci největších investičních akcí, které město letos realizuje, následovala návštěva areálu Technických služeb. Pracovníci technických služeb ukrajinským zástupcům předvedli vozový park sloužící k údržbě města, včetně dvou nových multifunkčních vozů, dále pak systém třídění odpadů, vysvětlili fungování velkokapacitního lisu, společně navštívili sběrný dvůr na ulici Propojovací s RE-USE centrem a právě revitalizované Středisko veřejné zeleně na ulici Palackého. „Doposud jsem neviděl tak čisté a zelené město jako je Nový Jičín. Jde vidět, že vaši pracovníci dělají svou práci dobře a můžete být právem na tak krásné město pyšní,“ řekl při své návštěvě starosta Pavlohradu Anatolii Vershyna a doplnil, že ačkoli se s myšlenkou RE-USE centra zatím nesetkal, jen to dokazuje snahy města věcmi neplýtvat, minimalizovat objem odpadů a pro někoho již nepotřebnými věcmi pomoci druhým.
Součástí odpoledního programu byla i prohlídka městských sportovišť: sportovní haly ABC, zimního stadionu, hřiště s umělou trávou, atletického stadionu a přilehlého skateparku, jehož výstavba je v plném proudu. „Oba dva jsme velice pozitivně překvapeni, kolik druhů sportů podporujete a v jakém stavu se sportoviště nachází. Vaši občané si mohou vybírat z široké škály sportů, což se jen tak někde nevidí,“ uvedl dále starosta Pavlohradu Vershyna.
Prezentaci ukrajinských zástupců o fungování municipalit na Ukrajině, válečném řízení místních samospráv anebo tamějším systému civilní ochrany spojenou s diskuzí o možné budoucí vzájemné spolupráci následoval program na ústředně Městské policie, kde policisté mimo jiné předvedli fungování městského kamerového systému a pochlubili se policejními vozidly i jejich výbavou. „U nás v Pavlohradu neexistuje městská policie, veškerou práci zajišťuje policie státní. Jako bývalý zaměstnanec policie jsem okouzlen technikou a vybavením, kterými disponujete,“ řekl závěrem setkání starosta Vershyna.
Poslední část pobytu ukrajinské delegace byla věnována prezentaci projektů Zdravého města a Smart city. „Ze všech diskutovaných témat, která zahrnovala akce jako Do práce na kole, Veřejná fóra nebo Participativní rozpočet, starostu Pavlohradu nejvíce zaujala naše městská hromadná doprava, její financování a využívání elektrobusů,“ řekl po setkání místostarosta města Ondřej Syrovátka. „Přestože zde nacházíme spoustu podobností s naším městem, návštěva Nového Jičína pro nás je opravdu inspirativní a věříme v budoucí vzájemnou spolupráci, ať už v oblasti odpadového hospodářství, dopravy, bezpečnosti ve městě nebo v oblasti vodohospodářské infrastruktury,“ doplnil Vershyna.
Dvoudenní návštěvu završila prohlídka Návštěvnického centra a procházka historickým centrem s návštěvou nejvýznamnějších kulturních památek.
„Setkání představitelů Nového Jičína a Pavlohradu je prvním krokem, který v budoucnu může vést k dlouhodobější vzájemné spolupráci a možná i k tomu, že město Pavlohrad se jednou stane partnerským městem Nového Jičína“, řekl starosta města Stanislav Kopecký. „Budeme se snažit pomoci Pavlohradu tak, aby mohli budovat a fungovat dle evropských standardů, které jsou u nás již běžné, a byli tak připraveni na vstup do moderní Evropy. Měli bychom tuto nabídku vnímat jako příležitost pro vzájemnou spolupráci, ne jako jednostrannou pomoc,“ uzavřel návštěvu Kopecký.
Pavlohrad je průmyslové město na středovýchodní Ukrajině s přibližně 104 tisíci obyvateli a 18 tisíci vnitřně vysídlenými osobami. Město již bylo několikrát zasaženo ruskými raketovými útoky a ostřelováním.