Spolupráce orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a praktického lékaře pro děti a dorost je v případě podezření na ohrožené dítě nezbytná. Snaha o jejich propojení probíhá již řadu let. Shromáždění dostatku informací týkající se podezření na ohrožené dítě je natolik komplexní záležitost, že vyžaduje zapojení a podporu vícero subjektů a role praktického lékaře je při identifikaci a péči o ohrožené dítě nepostradatelná.
Orgán sociálně-právní ochrany dětí zajišťuje ochranu, práva a zdárný vývoj dětí v České republice a poskytuje rodinám, rodičům i dětem preventivní a poradenskou činnost. Sociálně-právní ochrana dětí je vymezena zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, je poskytovaná bezúplatně, přičemž za dítě je považována osoba mladší 18 let.
Důvody, které vedou k navázání vzájemné spolupráce praktického lékaře pro děti a dorost a orgánu sociálně-právní ochrany dětí můžou vzejít z obou stran a jsou různorodé. Na setkání, které proběhlo 25. dubna v prostorách budovy Městského úřadu a kterého se zúčastnilo 6 praktických lékařů pro děti a dorost, diskutovali pracovníci orgánu sociálně-právní ochrany dětí s lékaři o vzájemné spolupráci při řešení péče o ohrožené dítě, za jakých okolností dochází k navázání spolupráce praktického lékaře pro děti a dorost s orgánem sociálně-právní ochrany dětí, jak je nastavena jejich vzájemná spolupráce při řešení péče o ohrožené dítě, nebo jakou formou probíhá jejich komunikace. Závěrem diskutovali i o tom, jakým způsobem prohloubit existující spolupráci nad rámec řešení běžné péče o ohrožené děti, a jak přítomní lékaři hodnotí spolupráci s orgánem sociálně-právní ochrany dětí.
Setkání se konalo v rámci projektu „Sjednocení přístupu k ohroženým dětem“ realizovaného Ministerstvem práce a sociálních věcí ve spolupráci s Oddělením sociálně právní ochrany dětí Městského úřadu Nový Jičín.