Kontakt
13.6.2023

Pozemky v průmyslové zóně o celkové výměře přes 132 tisíc metrů čtverečních prodá město společnosti CTP Moravia North, s.r.o. Na včerejším jednání o tom rozhodli novojičínští zastupitelé.

Zastupitelé odhlasovali prodej pozemku, kde mají vyrůst výrobní a skladovací budovy, případně budovy pro výzkum a vývoj, za celkovou částku téměř 122 milionů korun bez DPH. Třicet procent kupní ceny a celá výše DPH budou uhrazeny městu po uzavření kupní smlouvy. Zbývající část bude hrazena v rovnoměrných splátkách po dobu následujících tří let. Splátky budou podléhat každoroční indexaci dle údajů Českého statistického úřadu, kdy první indexace se bude aplikovat od roku 2024 o míru inflace za letošní rok.

Zastupitelstvo města schválilo zveřejnění záměru prodeje dotčených pozemků opakovaně v lednu 2023. K zveřejněnému záměru se přihlásily dvě společnosti – CTP Moravia North s.r.o. a Panattoni Czech Republic Development s.r.o., se kterými bylo jednáno o podmínkách prodeje. Ačkoli společnost Panattoni nabídla za metr čtvereční cenu o 40 korun vyšší než společnost CTP, celkově se podmínky společnosti CTP jevily jako výhodnější. Zatímco společnost Panattoni navrhla uzavření memoranda o spolupráci a následně smlouvy o smlouvě budoucí kupní v době trvání 30 měsíců, kdy v případě nezískání územního rozhodnutí by hrozilo odstoupení od smlouvy o budoucí kupní smlouvě a neuzavření kupní smlouvy, společnost CTP navrhla uzavření kupní smlouvy po schválení zastupitelstvem města.

„V současné době je poměrně riskantní vybudovat technickou infrastrukturu a teprve následně pozemky prodávat jednotlivým investorům. Jedná se o značné finanční náklady bez garance návratnosti,“ uvedl vedoucí odboru správy majetku Kamil Žák. „To, že ani zainvestované pozemky nemusí být v celém rozsahu vyžity pro průmyslovou zástavbu dokumentují například zóny v Mošnově nebo Valašském Meziříčí,“ doplnil Žák.

Město, bez znalosti podnikatelského prostředí, není od toho, aby budovalo průmyslové zóny. Vedení města nemělo záměr pokračovat v původním projektu, tedy realizovat městskou průmyslovou zónu. Máme za to, že se prodejem území profesionálnímu investorovi podařilo docílit maximálních možných podmínek výhodných pro město. Z hlediska kapacit lidských a finančních se můžeme věnovat daleko důležitějším a potřebnějším záměrům směřujícím k rozvoji města,“ uvedl místostarosta Václav Dobrozemský.

Společnost CTP se zavázala uhradit městu vedle kupní ceny náklady již vynaložené na zpracování projektové dokumentace k převáděným pozemkům ve výši 1 477 500 korun bez DPH. Do celkové kupní ceny byly taktéž započteny náklady na připojení nemovitosti k distribuční síti elektrické energie v celkové výši téměř 6 a půl milionů korun. Dále bude muset vybavit všechny budovy fotovoltaickou elektrárnou, zadržovat vodu v krajině, umožnit městu využívat dešťové vody pro svou potřebu, a získat certifikaci BREEAM, která hodnotí šetrnost budov k životnímu prostředí. Zároveň se zavazuje postavit a udržovat na nemovitosti veřejnou pozemní komunikaci a cyklostezku a umožnit na ni nepřetržitý provoz. Spolu s komunikací vybuduje kupující veřejnou autobusovou zastávku a samozřejmostí je výsadba zeleně.

Město si ve svém vlastnictví ponechává část pozemků o výměře zhruba 10,5 tisíc metrů čtverečních. Toto území je určeno pro výstavbu menších podnikatelských objektů. Nabídkové řízení na prodej této plochy město vyhlásí pravděpodobně koncem letošního roku.