Kontakt

ke stavbám, zařízením nebo činnostem, k nimž není třeba povolení, které však mohou ovlivnit vodní poměry.

Položka osnovyPopis položky
Název úkonuSouhlas vodoprávního úřadu podle § 17 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vodní zákon“), ke stavbám, zařízením nebo činnostem, k nimž není třeba povolení, které však mohou ovlivnit vodní poměry.
V jakém případě ve věci jednatSouhlasu vodoprávního úřadu podle § 17 vodního zákona, je třeba:
– ke stavbám a zařízením na pozemcích, na nichž se nacházejí koryta vodních toků, nebo na pozemcích s takovými pozemky sousedících, pokud tyto stavby a zařízení ovlivní vodní poměry,
– ke zřizování dálkových potrubí a stavbám umožňujícím podzemní skladování látek v zemských dutinách, jakož i ke skladům, skládkám, popřípadě nádržím, pokud provoz uvedených staveb a skládek může významně ohrozit jakost povrchových nebo podzemních vod,
– ke stavbám, k těžbě nerostů nebo k terénním úpravám v záplavových územích,
– ke stavbám ve vzdálenosti do 15 m od vzdušné paty ochranné hráze vodního toku,
– ke stavbám v ochranných pásmech vodních zdrojů,
– k úložným místům pro nakládání s těžebním odpadem nebo k rozhodnutí o povinnosti shromažďovat a upravovat znečištěnou vodu a průsaky podle jiného právního předpisu,
– k vrtům pro využívání energetického potenciálu podzemních vod, z nichž se neodebírá nebo nečerpá podzemní voda,
– k ukládání oxidu uhličitého do přírodních horninových struktur,
– ke geologickým pracím spojeným se zásahem do pozemku, jejichž cílem je následné využití průzkumného díla na stavbu k jímání podzemní vody nebo pro vrty pro využívání energetického potenciálu podzemních vod.
Charakteristika úkonuSouhlas se stavbou, zařízením, činností, které jsou taxativně vymezeny ve vodním zákoně. Souhlas může být vydán formou závazného stanoviska – v případě, že stavba, zařízení nebo činnost vyžaduje povolení podle dalších předpisů, anebo může být souhlas vydán formou rozhodnutí ve věci – v případě, že stavba, zařízení nebo činnost nevyžaduje povolení podle dalších předpisů (typicky například oplocení v zastevěném území v záplavovém území nevyžaduje povolení podle stavebního zákona, ale podléhá souhlasu vodoprávního úřadu). Jedná-li se o záměr, který vyžaduje jednotné environmentální stanovisko, souhlas vodoprávního úřadu podle § 17 vodního zákona se nevydává a je nahrazen jednotným environmentálním stanoviskem.
Výsledek úkonuZávazné stanovisko, rozhodnutí ve věci nebo jednotné environmentální stanovisko.
Kdy věc řešitPřed realizací nebo před povolením stavby, zařízení nebo činností, které jsou taxativně vymezeny ve vodním zákoně.
Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené elektronickyŽádost se podává na formuláři podle přílohy č. 11 k vyhlášce Ministerstva zemědělství č. 183/2018 Sb., o náležitostech rozhodnutí a dalších opatření vodoprávního úřadu a o dokladech předkládaných vodoprávnímu úřadu, ve znění vyhlášky č. 197/2019 Sb., vč. dokladů uvedených v § 17a vodního zákona a v příloze tohoto formuláře (mezi povinné doklady mj. patří dokumentace stavby, kopie katastrální mapy a stanovisko správce toku, stanovisko správce povodí). Jedná-li se o záměr, který vyžaduje jednotné environmentální stanovisko, doloží se k žádosti o jednotné environmentální stanovisko doklady podle § 17a vodního zákona.
Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronickyDokládají se stejné podklady, jako při podání provedeném elektronicky.
Kde a jakým způsobem lze úkon iniciovat elektronickyDatová schránka MěÚ Nový Jičín – IDDS: ywmb4nc; e-podatelna: e-podatelna@novyjicin.cz, Portál stavebníka.
Kde a jakým jiným způsobem než elektronicky lze úkon iniciovatPísmeně lze žádost podat poštou na adresu úřadu (Městský úřad Nový Jičín, odbor životního prostředí, Masarykovo náměstí 1/1, 741 01 Nový Jičín) nebo podat žádost osobně na podatelně (budova na ul. Divadelní 139/1 v Novém Jičíně). Písemnou žádost lze také podat osobně, případně ústně do protokolu u pracovníků oddělení vodního hospodářství odbor životního prostředí v úřední dny a hodiny (budova na ul. Masarykovo náměstí 1/1, 3. patro).
Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené elektronickyVydání souhlasu dle § 17 vodního zákona není zpoplatněno.
Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronickyStejné jako v případě elektronického podání žádosti.
Výše dávky nebo jiného plnění, pokud je předmětem úkonuNení předmětem.
Opravné prostředkyProti souhlasu vydaného závazným stanoviskem a jednotnému environmentálnímu stanovisku se nelze samostatně odvolat. Nesouhlas se závazným stanoviskem lze uplatnit u správního orgánu, který vydává rozhodnutí ve věci. Proti souhlasu vydaného rozhodnutím má účastník řízení právo podat odvolání. Odvolání je třeba podat ve lhůtě do 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí ke Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě podáním u zdejšího správního orgánu.
Časté dotazyKdy je nutné žádat o souhlas vodoprávního úřadu? Co se dokládá k žádosti o udělení souhlasu vodoprávního úřadu?
SankceSankce za provedení stavby, zařízení nebo činnost podle § 17 odst. 1 vodního zákona bez souhlasu vodoprávního úřadu nebo v rozporu s ním upravují pro fyzické osoby ustanovení § 116 vodního zákona (pokuta do výše 100 tis. Kč), pro právnické a fyzické podnikající osoby ustavení § 125a (pokuta do výše 500 tis. Kč).
PůsobnostVodoprávní úřad místně příslušný pro správní obvod ORP Nový Jičín (území obcí Bartošovice, Bernartice nad Odrou, Hladké Životice, Hodslavice, Hostašovice, Jeseník nad Odrou, Kunín, Libhošť, Mořkov, Nový Jičín, Rybí, Sedlnice, Starý Jičín, Suchdol nad Odrou, Šenov u Nového Jičína, Životice u Nového Jičína).
Oblastvodoprávní úřad
Klíčová slovasouhlas, stavba, udělení souhlasu se stavbou nebo činností
Počátek platnosti popisu úkonu25.09.2024
Konec platnosti popisu úkonu 
Výsledek úkonu vedený v základním registru nebo v agendovém informačním systémuCentrální registr vodoprávní evidence (CRVE)

Telefonní čísla a e-maily najdete v sekci Kontakty na zaměstnanceOdbor životního prostředí.