Kontakt
Položka osnovyPopis úkonu
Název úkonuZměna územního plánu
V jakém případě ve věci jednatV případě požadavku na pořízení změny územního plánu.

Ve vlastním zájmu by si měl občan zjistit:
– zda pro obec existuje územní plán,
– zda je jeho záměr na využití pozemku nebo stavby v souladu s územním plánem.

Územní plán je základním koncepčním dokumentem obce k usměrňování územního rozvoje, dokumentem, který platí desítky let, je závazným podkladem pro rozhodování v území. Územní plán vymezuje plochy s rozdílným způsobem využití a stanovuje jejich hlavní, přípustné a nepřípustné využití; určuje zásady organizace území, stanovuje, kde lze stavět, podmínky pro výstavbu a jiné využití území; slouží k ochraně hodnot území obce.

Charakteristika úkonuPodnět na pořízení změny územního plánu může podat:
– orgán veřejné správy,
– občan obce nebo osoba, která má vlastnická nebo jiná věcná práva k pozemku nebo stavbě na území obce,
– oprávněný investor (§ 42 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů).
Zastupitelstvo obce může rozhodnout o pořízení změny územního plánu též z vlastního podnětu.
Výsledek úkonuRozhodnutí zastupitelstva obce o pořízení / nepořízení změny územního plánu.
Kdy věc řešitObčan by se měl ve svém zájmu včas seznámit s podmínkami schválenými v územním plánu, a to zejména při koupi nemovitosti (pozemku či stavby), dále při záměru stavět nebo měnit využití stávající nemovitosti. Pokud chce pozemek nebo stavbu využívat jinak než určuje územní plán, je to možné pouze po projednání a schválení změny územního plánu v této lokalitě.
Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené elektronickyPodat podnět na pořízení změny územního plánu je možné dvěma způsoby:
1. Podnět na pořízení změny územního plánu bez zadání – podnět na změnu je vyhodnocen v rámci zprávy o uplatňování územního plánu (pořizuje se nejméně jednou za 4 roky) – pomalejší postup pořízení změny, ale jednodušší podání;
2. Podnět na pořízení změny územního plánu obsahující zadání – pořizovatel podnět posoudí a se svým stanoviskem bezodkladně předloží k rozhodnutí zastupitelstvu obce příslušnému k vydání územního plánu – rychlejší postup pořízení změny, ale složitější podání.

Ad 1. Podnět na pořízení změny územního plánu bez zadání musí obsahovat:
a) údaje umožňující identifikaci navrhovatele podnětu, včetně uvedení skutečnosti prokazující, že je oprávněn podat podnět na pořízení změny územního plánu,
b) název územně plánovací dokumentace, kterou navrhuje změnit,
c) předmět změny a důvody pro její pořízení,
d) návrh úhrady nákladů uvedených v § 91 odst. 1 a § 92 stavebního zákona. 

Ad 2. Podnět na pořízení změny územního plánu obsahující zadání musí obsahovat:
a) údaje umožňující identifikaci navrhovatele podnětu, včetně uvedení skutečnosti prokazující, že je oprávněn podat podnět na pořízení změny územního plánu,
b) název územně plánovací dokumentace, kterou navrhuje změnit,
c) předmět změny a důvody pro její pořízení,
d) návrh úhrady nákladů uvedených v § 91 odst. 1 a § 92 stavebního zákona.
e) návrh zadání změny – obsahové náležitosti zadání změny územně plánovací dokumentace stanoví prováděcí právní předpis (příloha č. 6 vyhlášky č. 157/2024 Sb.),
f) stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody podle zákona o ochraně přírody a krajiny k navrhovanému obsahu změny územně plánovací dokumentace, ve kterém uvede, zda je možné vyloučit významný vliv na evropsky významnou lokalitu nebo ptačí oblast,
g) stanovisko příslušného úřadu k navrhovanému obsahu změny územně plánovací dokumentace, ve kterém i s přihlédnutím ke stanovisku orgánu ochrany přírody uvede, zda má být návrh změny posuzován z hlediska vlivů na životní prostředí, popřípadě stanoví podrobnější požadavky podle § 10i zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.
Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronickyPovinné náležitosti podnětu na změnu územního plánu jsou shodné jako při iniciaci úkonu provedené elektronicky – viz výše.
Kde a jakým způsobem lze úkon iniciovat elektronickyPodnět na pořízení změny územního plánu se podává písemně u obce, pro jejíž území se územní plán pořizuje nebo mění, a to datovou schránkou, případně e-mailem s elektronickým podpisem. Podněty na změnu Územního plánu Nový Jičín lze podat prostřednictvím datové schránky Města Nový Jičín – ID DS: ywmb4nc, případně e-mailem na adresu: e-podatelna(at)novyjicin.cz
Kde a jakým jiným způsobem než elektronicky lze úkon iniciovatPodnět na pořízení změny územního plánu se podává písemně u obce, pro jejíž území se územní plán pořizuje nebo mění, a to poštou nebo osobně. Podněty na změnu Územního plánu Nový Jičín se předkládají na MěÚ Nový Jičín, Odboru územního plánování a stavebního řádu, Masarykovo nám. 1/1, 741 01 Nový Jičín.
Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené elektronickyPři podání podnětu na pořízení změny územního plánu se žádné poplatky nehradí. Pokud je pořízení změny územního plánu vyvoláno výhradní potřebou toho, kdo dal ke změně podnět, může zastupitelstvo obce podmínit její pořízení částečnou nebo úplnou úhradou nákladů tím, kdo podnět dal. Jedná se o náklady na mapové podklady, na zpracování změny územně plánovací dokumentace projektantem, na vyhodnocení vlivů, zpracovává-li se, na vyhotovení úplného znění územně plánovací dokumentace po její změně, na změnu navazující územně plánovací dokumentace a náklady na náhradu za změnu v území.
Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronickyPři podání podnětu na pořízení změny územního plánu se žádné poplatky nehradí. Pokud je pořízení změny územního plánu vyvoláno výhradní potřebou toho, kdo dal ke změně podnět, může zastupitelstvo obce podmínit její pořízení částečnou nebo úplnou úhradou nákladů tím, kdo podnět dal. Jedná se o náklady na mapové podklady, na zpracování změny územně plánovací dokumentace projektantem, na vyhodnocení vlivů, zpracovává-li se, na vyhotovení úplného znění územně plánovací dokumentace po její změně, na změnu navazující územně plánovací dokumentace a náklady na náhradu za změnu v území.
Výše dávky nebo jiného plnění, pokud je předmětem úkonuDávka ani jiné plnění nejsou předmětem pořízení změny územního plánu.
Opravné prostředkyÚzemní plán i jeho změna se vydává formou opatření obecné povahy. Dle § 173 odst. 2 správního řádu nelze proti opatření obecné povahy podat opravný prostředek.
Časté dotazyJak zjistím, co územní plán na mém pozemku umožňuje?
Na hlavním výkresu územního plánu jsou vymezeny jednotlivé plochy s rozdílným způsobem využití. Každá plocha má v textové části stanoveny podmínky využití. Územní plány jsou uloženy u příslušné obce a na Odboru územního plánování a stavebního řádu MěÚ Nový Jičín. Zveřejněny jsou rovněž na webu města Nový Jičín https://www.novyjicin.cz/mestsky-urad/uzemni-planovani/ v sekci Platné územně plánovací dokumentace a podklady obcí správního území ORP Nový Jičín.

 

Kdo rozhoduje o zařazení a schválení požadavku na změnu využití území do pořizované změny územního plánu?
Zastupitelstvo obce.

Kde mohu získat informace o průběhu pořízení změny?
Na úřední desce příslušné obce, případně města Nový Jičín, v Národním geoportálu územního plánovaní. Dotazem na příslušnou obec nebo dotazem na Odbor územního plánování a stavebního řádu MěÚ Nový Jičín.

Kdy mohu začít stavět?
Po nabytí účinnosti změny územního plánu.

Jaký je časový horizont vydání změny územního plánu?
Pořízení změny územního plánu je proces, jehož délka závisí na lhůtách pro projednávání jednotlivých fází, které předepisuje stavební zákon i na rozsahu jednotlivých změn. Obecně lze říci, že pořízení změny územního plánu trvá přibližně 1,5 roku.

SankceSankce není stanovena.
PůsobnostMěstský úřad Nový Jičín, Odbor územního plánování a stavebního řádu, jako orgán územního plánování (úřad územního plánování) v přenesené působnosti pořizuje územní plán (a jeho změnu) a regulační plán (a jeho změnu) pro území města Nový Jičín, a dále pořizuje územní plán (a jeho změnu) a regulační plán (a jeho změnu) na žádost obce ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Nový Jičín.
OblastÚzemní plánování
Klíčová slovaÚzemní plán, změna územního plánu, změna využití území, podnět na pořízení změny územního plánu
Počátek platnosti popisu úkonu01.07.2024
Konec platnosti popisu úkonuPo dobu platnosti stávajících právních předpisů.
Výsledek úkonu vedený v základním registru nebo v agendovém informačním systémuÚzemní plány a změny územních plánů nejsou evidovány v základním registru. Evidence územně plánovací činnosti je vedena v agendovém informačním systému, kterým je Národní geoportál územního plánování.

Telefonní čísla a e-maily najdete v sekci Kontakty na zaměstnanceOdbor územního plánování a stavebního řádu.