V měsíci květnu se v Novém Jičíně konal již 4. ročník Veřejného fóra, které je pořádáno v rámci projektu Zdravé město a jehož cílem je získat co možná nejširší zpětnou vazbu od občanů k dalšímu rozvoji města. Stejně tak jako v předchozích letech i letos účastnici vybírali 10 priorit ke zlepšení v různých oblastech – o těch se hlasovalo nejprve na fóru samotném, následně se mohli občané zapojit do elektronické ankety.
Anketa probíhala od 13. do 29. května a zapojilo se do ní celkem 706 respondentů. „Rád bych poděkoval všem občanům, kteří se do veřejného fóra i následné ankety zapojili. Účast v anketě je rekordní a znamená, že lidem není další rozvoj města lhostejný a mají nápady, jak život v našem městě zlepšit. Tam, kde to bude možné, se pokusíme jejich přání naplnit,“ popsal místostarosta a politik zdravého města Ondřej Syrovátka.
Každý mohl udělit 2 kladné a 1 záporný hlas. Rozdíl mezi kladnými a zápornými hlasy rozhodl o výsledném pořadí, které je následující:
- Pomoc a podpora města pro zachování skiareálu s rozvojem na celoroční provoz (273)
- Vstoupit do jednání s Agelem za účelem zřízení zubní pohotovosti (266)
- Zachování příjezdu ke sjezdovce na Svinci ve směru od Loučky (175)
- Opětovné zprůchodnění areálu nemocnice spodní brankou (162)
- Kultivace míst kolem sběrných nádob na odpad (79)
- Lokalita Pod Skalkou – umožnit výstavbu RD (změna územního plánu) (69)
- Erasmus do všech škol (ZŠ, SŠ) (40)
- Uspořádání nových a atraktivních akcí pro mladé – tematické festivaly (29
- Obnovení cvičné tenisové stěny (spodní kurty otevřené veřejnosti) (25)
- Spolupráce se supermarkety o umístění kontejnerů na tříděný odpad na jejich parkovištích (11)
- Informační tabule pro cyklisty a turisty při vjezdech do města (-2)
- Zachování náměstí bez stromů – šetření financí (-115)
O 7 hlasů zvítězil návrh pro zachování skiareálu s rozvojem na celoroční provoz před návrhem podporujícím jednání s Agelem za účelem zřízení zubní pohotovosti. Nepostupují dále návrhy umístěné na 11. a 12. místě, které obdržely nejvíce záporných hlasů. „Všechny příležitosti umístěné v první desítce byly předloženy k vyjádření příslušným odborům, které u nich hodnotily tyto aspekty: přínos pro město a jeho občany, možnost realizace projektu a časový horizont případné realizace,“ vysvětlila koordinátorka Zdravého města Lucie Kuběnová.
Výsledky ankety spolu se zápisem z Veřejného fóra a vyjádřením odborů v červnu projednala Komise Zdravého města a MA21. „V září budou výsledky ankety předloženy Zastupitelstvu města, které rozhodne o tom, jakými prioritami se město bude dále zabývat. Při rozhodování budou zastupitelé přihlížet k názorům odborů měst i k počtu hlasů, které jednotlivé priority získaly. Na veřejném fóru příští rok dostanou občané zpětnou vazbu, jak realizace jednotlivých schválených priorit probíhá a pokud se některé nedaří realizovat, tak proč,“ doplnila Kuběnová.
Více informací o 4. ročníku Veřejného fóra naleznete zde: https://www.novyjicin.cz/aktualne/priority-z-verejneho-fora-overi-elektronicka-anketa/.