Kontakt
5.9.2023

Pěstounská péče má v našem kraji dlouholetou tradici, a přestože počet náhradních rodičů v posledních letech výrazně neklesá, stále existují děti, kterým se ji zajistit nedaří. Pěstounská péče poskytuje dětem, které nemohou žít z nejrůznějších důvodů s vlastními rodiči, láskyplné a bezpečné prostředí, zajišťující jejich příznivý bio-psycho-sociální vývoj. V současné době jsou pouze zřídka umísťovány do náhradní rodinné péče děti, kterým oba rodiče zemřeli. V naprosté většině se jedná o tzv. sociálně osiřelé děti, které sice mají zpravidla alespoň jednoho z rodičů, ale ti se o ně nechtějí nebo nemohou z nejrůznějších důvodů postarat.

Z uvedeného důvodu se zainteresované subjekty, tj. MPSV, kraje, obce, snaží o nejrůznější formy prezentace pěstounské péče široké veřejnosti. Jednou z forem propagace na centrální úrovni je nedávno odvysílaný pořad České televize pod názvem ,,Plné hnízdo“, který je dostupný na webových stránkách ČT. V rámci 14dílného pořadu má zájemce možnost získat zajímavé pohledy a názory samotných pěstounů, ale také cenné rady odborníků z řad psychologů, terapeutů, sociálních pracovníků a dalších. Dalším kvalitním zdrojem informací jsou následující webové stránky www.pravonadetstvi.cz, www.budinpestoun.cz, www.dejmedetemrodinu.msk.cz.    

Pěstounská péče je státem garantovaná a kontrolovaná forma náhradní rodinné péče, která zajišťuje odbornou pomoc a podporu, dostatečné hmotné zabezpečení dítěte i přiměřenou odměnu těm, kteří o něj pečují.

Jak tedy postupovat, když máte zájem stát se pěstounem?

Prvním krokem je získání relevantních informací o problematice. K tomu mohou dobře posloužit výše uvedené informační zdroje. Dále je možné domluvit si schůzku na oddělení sociálně-právní ochrany dětí (dále jen OSPOD), kde Vám bude podrobně vysvětlen celý proces zařazení do evidence, budou Vám zodpovězeny veškeré dotazy.

Pakliže budete rozhodnuti stát se pěstounem, je dalším krokem podání žádosti na předepsaném formuláři. Žádost se podává u místně příslušného orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Žádost si můžete stáhnout na webu našeho města, rovněž ji můžete obdržet při osobním setkání s pracovníky OSPOD.   

Pracovnice OSPOD po podání žádosti zakládají spisovou dokumentaci. Dále Vás čeká návštěva sociální pracovnice za účelem provedení sociálního šetření. Při něm pracovnice pokládají celou řadu otázek směřujících k poznání stávajícího rodinného systému. Součástí dokumentace je zpráva o zdravotním stavu, opis z rejstříku trestů, kopie občanského průkazu, sociální zpráva apod. Pracovnice následně postupují celou dokumentaci na krajský úřad.

Krajský úřad dále zajišťuje psychologické posouzení žadatele a jeho odbornou přípravu na ,,profesi“ pěstouna. Příprava osob vhodných stát se pěstouny obsahuje např. sebepoznání žadatele, poznání a naplňování potřeb dítěte, komunikace s dítětem, možnosti uspokojování citových, vývojových, sociálních a vzdělávacích potřeb dítěte, základní právní rámec náhradní rodinné péče.  

Krajský úřad následně rozhodne o zařazení žadatele do příslušné evidence osob vhodných stát se pěstounem a může se zahájit proces hledání vhodného dítěte pro konkrétní rodinu.   

Možnost telefonické konzultace nebo sjednání osobní schůzky na tel.: 556 768 336, 556 768 335. Více informací naleznete také na webových stránkách města, v sekci „rodina“.