Kontakt
29.7.2024

Je léto, sluníčko, horko, vedro… Důvod vyrazit s ratolestmi na koupaliště, výlet, najít stín, odjet pryč z rozpálených ulic. Jen ještě vyřídit pár věcí… „Chviličku počkej, hned přijdu.“  Rychlý pohled na dítko a už utíkáte do obchodu. Přesně víte, že se nezdržíte… Odejdete od auta, ve kterém je do teď díky klimatizaci příjemně.  Se zvětšující se vzdáleností od vašeho vozidla se rychle zvyšuje teplota uvnitř a dříve příjemné prostředí se minutu po minutě stává peklem.

Kroutíte hlavou, že něco takového by se vám stát nemohlo? Nechat dítě, nebo domácího mazlíčka na zadním sedadle? Při běžných každodenních činnostech, jako je pouhé „odskočení“ si na benzinku nebo do obchodu, kdy se vám nechce složitě odpoutávat a připoutávat dítě na těch pár minut. Nenechali jste „dospat“ dítě v autosedačce, protože jste jej nechtěli budit. Pár minut se může snadno protáhnout (složitý výběr, dlouhá fronta, problémy s placením). Děťátko jste mohli uložit do postýlky, kde by mu bylo daleko lépe, než v autosedačce, která ještě více zadržuje teplo. Jsou to naše rozhodnutí, která ovlivňují budoucnost a kolikrát nejen naši. Chceme ušetřit čas, spěcháme, ať stihneme ještě více věcí za den, jsme ještě více užiteční, máme ještě více zážitků. Nemáme čas zastavit se a popřemýšlet nad tím, co by se mohlo stát a jestli opravdu stojí za to riskovat.

I když necháte auto ve stínu, teplota uvnitř extrémně stoupá. Během půl hodiny se dokáže dostat až k padesáti stupňům Celsia! Pro dítě je to jistá smrtelná past. Pro miminka a batolata je pobyt v uzavřeném autě smrtelným nebezpečím po patnácti minutách již při venkovní teplotě 25 stupňů.

Malé děti jsou citlivější na změny teplot a nemají dokonalou termoregulaci, takže daleko rychleji dochází k dehydrataci, přehřátí organismu a vyčerpání. Vážné poškození zdraví může být otázkou pouhých deseti minut.

Čím menší a tmavší auto máte, tím rychleji se rozpálí na vyšší teplotu. Věřte, že ani stažené okénko nezachrání dítě před výhní, která ve vozidle vzniká. Je důležité také upozornit, že zapalovač či sprej, které vozíte s sebou, mohou v rozpáleném autě explodovat a zranit posádku vozidla.

Co dělat, když vidíte dítě samotné v zaparkovaném autě?

Pokuste se na dítě mluvit, upoutat jeho pozornost. Zaťukejte na okno.

  • Pokud NEREAGUJE na žádný podnět, bez váhání rozbijte okno, u kterého dítě nesedí. Záchrana života je přednější, než škoda na majetku. Vytáhněte ho co nejrychleji ven. Každá minuta hraje roli. Bezprostředně poté ihned volejte záchranku. Dítě odneste na chladnější místo. Ochlazujte ho vlažnými obklady postupně od končetin přes trup k hlavě.
  • Pokud dítě na podněty REAGUJE a nevykazuje známky přehřátí (malátnost, zrudnutí obličeje, nadměrné pocení), ihned uvědomte policii, nebo volejte na jakoukoliv tísňovou linku a do jejího příjezdu se snažte s dítětem komunikovat. Jsou-li poblíž lidé, oslovte je a vyšlete je hledat rodiče, kteří mohou dítě vysvobodit ještě před příjezdem policie.

Povede-li se vám včas kontaktovat rodiče a hrozí, že budou chtít odjet před konfrontací s policií, zapište si registrační značku vozidla a předejte ji vyslané hlídce.

Poskytnutí první pomoci je vaše povinnost stanovená zákonem, na to nezapomínejte!

Myslet bychom měli také na naše čtyřnohé mazlíčky. Pomoc zvířeti v rozpáleném autě můžete poskytnout tím, že přivoláte majitele auta. Jestliže se nepodaří majitele sehnat, pak volejte na tísňovou linku. Když vysvobodíte pejska z „pekla“. Doporučuje se chladit. Chlazení musí být postupné, není vhodné polévat studenou vodou. Zvíře bychom měli položit na chladné místo (např. dlažba). Nejvíce pomáhá chlazení tlapek vodou nebo ručníkem ponořeným ve studené vodě. Zajistit proudění vzduchu, nabízet malé dávky chladné vody na pití. Po prvotním ošetření případně převézt k veterináři.

Buďte o krok dopředu a myslete na bezpečí svých blízkých.

NECHAT DÍTĚ ČI ZVÍŘE V ROZPÁLENÉM AUTĚ PŘI VYSOKÉ TEPLOTĚ, MŮŽE SKONČIT SMRTÍ, NEBUĎTE TAK KRUTÍ!!!!

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
nprap. Bc. Vladimíra Faferková, oddělení prevence