Kontakt
8.4.2025

Matyáš Štolfa z Nového Jičína vyhrál hlavní cenu v celosvětové výtvarné soutěži v Japonsku. Osmiletý žák zdejší Základní umělecké školy zaujal porotu složenou z malířů, ředitelů akademií a galerií obrázkem, na kterém zachytil sebe, jak kreslí. Do jedné z nejprestižnějších výtvarných přehlídek dětských prací celého světa bylo letos přihlášeno 10 385 výtvorů ze 71 zemí světa. Kromě ceny Grand Prix od odborné poroty se v Japonsku udělovala i ocenění od pořádající prefektury Kanagawa. Jedno z nich získala i desetiletá Linda Fidrová, která rovněž navštěvuje ZUŠ v Novém Jičíně.

„Soutěž, která je z mého pohledu tím nejlepším, co v dětském výtvarném prostoru existuje, byla založena v roce 1981. Naše škola se do ní zapojuje od roku 1983 a podařilo se nám v ní zabodovat už dvakrát. Poprvé před 14 lety a nyní. Neznám žádnou jinou školu v zemi, která by nejvyšší ocenění Grand Prix z Kanagawy získala dvakrát,“ uvedla učitelka výtvarného oboru v Základní umělecké škole v Novém Jičíně Lada Poulová. Ta oba žáky přihlásila do bienále světové výtvarné přehlídky bez jejich vědomí. „Nechtěla jsem, aby byli zklamáni z případného neúspěchu. O to větší radost teď mají,“ dodala s úsměvem Poulová.

Matyáš nakreslil sám sebe. Zkombinoval techniku akvarelu, kresby tužkou a fixem. „Udělal jsem si nákres tužkou, obtáhl jsem ho fixem a pomocí vody vytvořil rozpitý efekt. Nakonec jsem stínoval vodovými barvami. Velká cena mě těší. Všichni z rodiny mi gratulovali, posílali mi esemesky. Ale já hlavně kreslím pro radost. Do Japonska bych se rád podíval. Mamince a tatínkovi bych šel ukázat ten můj vystavený výkres,“ řekl školák. Dětské výtvory trvale zůstávají v galerii v Kanagawě.

Linda má ráda balet, a proto na obrázku zachytila taneční vystoupení. Za svůj výtvarný úspěch si přála pouze modré hroznové víno od babičky. „Jsem za ocenění ráda, ale stejně jako Matyáš tančím a maluji hlavně proto, že mě to baví,“ svěřila se dívka.

V soutěži nebyla požadována žádná konkrétní výtvarná technika nebo téma. „Oceňuji, že práce dětí se tak stávají svědectvím životních stylů a kultur ve světě. Je tady neomezený prostor pro jejich sny, citlivost a fantazii, a přitom jsou pro dospělou porotu rovnocennými partnery,“ doplnila Poulová.

Fotogalerie