Kontakt
10.2.2025

Žijeme v době, kdy je užívání internetu dětmi a mladým lidmi praktický nevyhnutelné a k tomu je potřeba mít znalosti v oblastí informačních a komunikačních technologií. Internet je okénko do světa, které nabízí spoustu příležitostí, objevování, komunikace. Najdeme zde obsah, který není vhodný pro děti a s tím je potřeba počítat. Naivita, důvěřivost a nedostatek životních zkušeností, může být důvodem, že se dítě stane obětí například virtuálních predátorů nebo kyberšikany. Ideální způsob, jak minimalizovat nebezpečí online prostředí, je dodržovat pravidla a zároveň se vzdělávat o rizicích páchaných prostřednictvím internetu.
 Sociální sítě jsou nejvíce využívané mladou generaci a zde je potřeba být obezřetný. Z pohledu dětí se sdílené informace mohou tvářit neškodně, ale takové rozposílání fotografií je rizikové, jelikož okamžitě ztrácí nad fotkou kontrolu. Zvláště rodiče by měli věnovat pozornost bezpečnosti svých dětí v online prostoru. Policie České republiky spolupracuje s mobilními operátory a správcem domény CZ.NIC na publikaci PRVNÍ MOBIL – příručka pro rodiče, která poskytuje užitečné informace a rady pro bezpečné používání mobilních telefonů dětmi. Častým jevem na sociálních sítích u dětí bývá kyberšikana. Jedná se o úmyslné chování, kdy je oběť dlouhodobě a opakovaně napadána jedním nebo více útočníky a závažnost útoků se stupňuje, případně se zkracuje jejich frekvence. Kyber znamená v překladu prostředí, ve kterém se šikana odehrává (kybersvět mobilních telefonů, počítačů, tabletů…). Může se jednat například o zakládání falešných účtů s cílem oběť ponížit, zesměšnit, jednoduše jí ublížit. Šikana v jakékoliv formě je pro společnost nepřijatelné chování a nemělo by být tolerováno.

Také je potřeba upozornit na finanční podvody páchané internetovými podvodníky. Tito primárně cílí na starší lidí, a to velmi sofistikovaným způsobem. Od poškozených lidí dokáží získat nemalé finanční částky. Nejčastějšími způsoby je využití strachu, že přijdou o své úspory, pokud okamžitě neučiní kroky k jejich zamezení.

  • NIKDY nereagujte na podvodné hovory!
  • NIKDY nikomu po telefonu, e-mailu apod. nesdělujte své osobní údaje a už vůbec ne konkrétní informace o svém bankovním účtu nebo platební kartě!
  • NIKDY nikomu nepřeposílejte potvrzovací SMS zprávu s unikátním kódem nebo neprovádějte autorizaci transakcí ve svém internetovém bankovnictví, když transakci sami neprovádíte!
  • NIKDY nikomu neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače!
  • SLEDUJTE a čtěte si varování a informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví!
  • POZOR na podvodné inzerce v oblastí kryptoměn!

Mnoho z Vás v běžném životě využívá umělou inteligenci (AI). Existuje plno aplikací, které AI nabízí, ale důležité je věnovat zvláštní pozornost metodickému průvodci do světa AI. Tento se věnuje jejímu využití, ale také etickým a právním aspektům. Zkoumá, jaké dopady může mít AI na autorská práva, soukromí a bezpečnost a upozorňuje na rizika spojená s jejím nekontrolovatelným využíváním popřípadě zneužíváním. Detailnější informace naleznete na stránkách ai.e-bezpeci.cz.

por. Bc. Martina Jablońská

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, oddělení prevence