V Novém Jičíně od 1. ledna 2025 mírně zlevnila cena tepla. Občané, ale i radnice a jeho příspěvkové organizace letos zaplatí za gigajoul 1180,03 korun s DPH. Vloni byla cena tepla o čtyři procenta vyšší. Na snížení ceny tepelné energie měly vliv nižší náklady na nákup plynu a také úsporné chování odběratelů. Dodavatelem tepla a smluvním partnerem města je společnost Veolia Energie ČR, a.s.
„Přestože cena plynu klesá, tak výsledná částka pro odběratele se změnila jen mírně. O více než 10 procent totiž narostly regulované složky zemního plynu, kam patří například poplatky za uskladnění, distribuci a příspěvek na obnovitelné zdroje, určené Energetickým regulačním úřadem,“ vysvětlil energetik Pavel Puchner z bytového odboru na městském úřadě.
Město Nový Jičín na základě smluvního vztahu pronajímá společnosti Veolia zařízení k přenosu tepla. Kotelny, teplovody a domovní předávací stanice. „Peníze z nájemného, které činí 11,5 milionu korun, každoročně investujeme do modernizace, oprav a údržby tepelného hospodářství. Rekonstruujeme rozvodné sítě a měníme staré technologie za nové, abychom snížili energetickou náročnost zařízení a zvýšili jejich účinnost a úspory. Tyto náklady nese pouze město a nepromítá je do ceny tepla pro občany,“ řekl místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemský.
Vloni byla nejvýznamnější akcí modernizace teplovodu na Nerudově ulici za 8,5 milionu korun. Přibližně tři až čtyři miliony korun jdou každoročně do údržby a oprav tepelných zařízení. Od roku 2018, kdy radnice začala do tepelného hospodářství masívně investovat, přesáhla suma vynaložená na výměnu plynových kotlů, teplovodů, rozvodů teplé vody, na údržbu a opravy 110 milionů korun.
Rozvoj a modernizace tepelného hospodářství je jednou z priorit města. „Našim cílem je zajištění stability provozu, zvýšení účinnosti, spolehlivosti a bezpečnosti, snížení poruchovosti zařízení a prodloužení jeho životnosti, ekologicky šetrný provoz a kvalitní a cenově dostupné dodávky tepla,“ doplnil místostarosta Dobrozemský.