Nový Jičín každoročně vynaloží přibližně dva a půl milionu korun na úklid Masarykova náměstí a přilehlých ulic. Veřejný prostor se čistí ručně nebo strojově. Pracovní četa vysypává koše, zametá chodníky, sbírá odpadky. Stroj plochu kartáčuje a umývá. Největší zátěží jsou mastné skvrny na dlažbě po akcích, psí exkrementy, žvýkačky a holubí trus, který ničí i fasády nemovitostí.
„Veřejnost občas upozorňuje na špinavé fasády domů, oprýskanou omítku v podloubí a další nedostatky na náměstí. Ale 40 procent nemovitostí není v našem majetku. Vlastní je soukromníci. U těchto staveb opravy neprovádíme a ze zákona ani provádět nemůžeme,“ vysvětlil místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemský.
Čtyřčlenná úklidová četa začíná s prací v centru města v pět hodin ráno. „Tato skupina v městské památkové rezervaci zametá, doplňuje sáčky na psí exkrementy, vysypává koše a sbírá odpadky šest dní v týdnu. Podle potřeby je doplňují další zaměstnanci, kteří ometají pavučiny v podloubí a odstraňují holubí trus. Očista probíhá i po každé kulturní, sportovní a společenské akci, která se na náměstí uskuteční. Největší úklid se dělá po zimě, v rámci takzvaného rajonového čistění,“ řekl ředitel Technických služeb Nový Jičín Pavel Tichý.
Kvůli údržbě města pořídila radnice speciální nástavbu na víceúčelový komunální stroj. „Tato nástavba na chemické čistění byla dovezena ze zahraničí a je jediná v republice. Stroj díky příslušenstvím v zimě shrnuje sníh a solí, v létě zametá a chemicky čistí,“ pokračoval Tichý. Mastné skvrny, které zůstávají po stáncích s občerstvením, pracovníci napařují a smývají tlakem vody. Žvýkačky však musejí seškrábat ručně špachtlí. Velkým problémem jsou holubi. Město v minulosti zkoušelo snížit počty ptáků v městské památkové rezervaci pomocí plašičů, páru sokola stěhovavého, odchytových klecí a služeb specializovaných firem.
„Ani jedna z aktivit se bohužel neosvědčila. Pokud lze něco hodnotit jako úspěšné, je to přímá ochrana budov, na nichž se holubi vyskytují. Instalace sítí zcela zabrání sedání holubů, jejich hnízdění a vyvádění mladých na objektu. Úspěšné je i umístění ochranných hrotů na budovy, pokud se zvolí modernější a sofistikovanější typ, protože na zastaralých modelech se ptáci naučili sedat i hnízdit. Bohužel je nelze umístit všude,“ zhodnotila boj s holuby vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková.