Městu se za loňský rok podařilo snížit produkci směsného komunálního odpadu, který se vyváží na skládku, o 134 tun, na 3618 tun za rok. Dostalo se tak na nejnižší produkci odpadu v historii měření.
Ke snížení došlo i přesto, že za loňský rok se navýšil počet obyvatel města o 200 osob. „Je to pro nás potvrzení, že v odpadovém hospodářství kráčíme správnou cestou. Loni jsme zavedli třídění kuchyňského odpadu, zřídili jsme Re-Use centrum a podařilo se navýšit také množství sesbíraného bioodpadu. Letos jsme pak zavedli společný sběr plastů a kovů. Bez aktivního přístupu a spolupráce Novojičíňáků by to ale nebylo možné,“ popsal místostarosta Ondřej Syrovátka, který má Odbor životního prostředí v gesci.
Snižování množství vyprodukovaného odpadu není důležité jen z ekologického, ale také z ekonomického hlediska. „Podle nového zákona o odpadech je součástí platby za předání odpadu na skládku progresivně se zvyšující skládkovací poplatek , který je letos ve výši 500 korun za tunu, ovšem pouze do množství 180 kilogramů na obyvatele, pak se částka zvyšuje na 1000 korun. My se momentálně pohybujeme mírně nad touto hranicí,“ vysvětlila vedoucí Odboru životního prostředí Eva Bártková. „V následujících letech se však tato hranice bude snižovat a poplatek zvyšovat; v roce 2024 to například bude 1 250 korun za každou tunu nad 170 kilogramů na obyvatele. Každá ušetřená tuna se nám i tak velmi vyplatí,“ doplnila Bártková.