Nová manipulační technika
Díky společnosti Elektrowin, která zajišťuje zpětný odběr vysloužilých spotřebičů odevzdaných občany města na sběrné dvory, dosáhlo město Nový Jičín na odměnu ve výši 30.000 Kč. Tato částka byla využita na nákup manipulační techniky, která usnadní nakládku vysloužilých velkých spotřebičů do přepravního kontejneru. Zvedač palet budou využívat pracovníci separačního dvora na ulici Palackého.
Do zpětného odběru tedy patří vše od chladničky, pračky, myčky, sporáku, mikrovlnné trouby, vysavače přes topinkovače, fény, holicí strojky, elektrické zubní kartáčky, televize, rádia, mobilní telefony, počítače až po zářivky, pily, vrtačky, elektrické hračky, lékařská technika a výdejní automaty, nově i bojlery, klimatizace, akumulační kamna, tepelná čerpadla, termostaty, elektrické kotle aj. Všechny tyto spotřebiče je potřeba odevzdávat KOMPLETNÍ (nerozebrané).
Evropský týden recyklace baterií 4.-10.09.2023
Tradice evropského svátku recyklace baterií vznikla už před osmi lety z iniciativy České republiky. Recyklaci baterií v ČR podporuje kolektivní systém ECOBAT. Město Nový Jičín je jeho dlouholetým partnerem a na svém území zajišťuje místa zpětného odběru baterií a akumulátorů. Použité články a baterie je možno odevzdat v provozní době na sběrných dvorech na ulici Palackého a ulici Propojovací, na radnici na Masarykově náměstí (v přízemí na informacích) a na druhé budově úřadu na ulici Divadelní (lze uložit do zeleného boxu v zádveří). Dalšími místy, kde je možné baterie odevzdat je síť 15 červených kontejnerů na elektrozařízení se samostatnými otvory na baterie v pravém rohu kontejneru. Odběr baterií je realizován rovněž v některých specializovaných prodejnách.
Proč třídit baterie? Protože,…
- vybité baterie, které skončí v popelnici na směsný odpad, putují na skládku nebo do spalovny. V obou případech se z nich uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody.
- posbírané baterie jsou předány k dalšímu zpracování a k recyklaci. Baterie totiž obsahují cenné kovy, které je prostřednictvím recyklace možné separovat a následně je znovu využít na výrobu nových produktů. Šetříme tak zdroje nerostných surovin před zbytečnou těžbou a s tím i přírodu.
- v neposlední řadě může nesprávně vyhozená baterie zkratovat, přehřát se a způsobit požár. Sběrem baterií, tak rovněž předcházíme a pomáháme snižovat riziko vzniku požáru nebo dokonce i výbuchu.
Jak se připojit k Evropskému týdnu recyklace baterií?
- Vybité baterky odneste na sběrné místo.
- Na www.ecocheese.cz si zdarma objednejte praktickou papírovou krabičku ECOCHEESE. Využijete ji na skladování vybitých baterií u vás doma, než je odnesete na sběrná místa k recyklaci.
- Dávejte přednost nabíjecím bateriím. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale díky opakovanému použití se vám investice brzo vrátí.
Třídění světelných zdrojů je jednoduché
Chováte se zodpovědně, třídíte odpad? Pak jste možná už někdy přemýšleli, kam se žárovkou, když dosvítí. Klasické přímo žhavené žárovky (wolframové i halogenové), které se v domácnostech hojně používaly, než byl jejich prodej v Evropské unii zakázán, se mohly vyhazovat do směsného odpadu. Jiná pravidla ale platila pro zářivky či LED žárovky – tyto světelné zdroje patřily na místo zpětného odběru. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy světelných zdrojů je ale čím dál tím těžší. Výrobci přicházejí s novými designy a výrobními technologiemi, takže běžný spotřebitel nemá šanci poznat, o jaký typ světelného zdroje se jedná.
Od roku 2021 už naštěstí nemusíte tento problém řešit, aktuální zákon o výrobcích s ukončenou životností nedělá mezi světelnými zdroji rozdíly. Tím pádem všechny žárovky spadají do zpětného odběru a měly by se odevzdat do speciálních sběrných nádob či ve sběrných dvorech. U nás ve městě je možné světelné zdroje odevzdat v obou sběrných dvorech na ulici Palackého i Suvorovova(otevírací doba) nebo do sběrného boxu, který se nachází v přízemí budovy městského úřadu (vedle schodiště) na ulici Divadelní 1.
Zákon zároveň ukládá prodejcům povinnost uvádět u ceny světelných zdrojů, ale i dalších elektrozařízení výši recyklačního příspěvku. Díky tomu hned při placení zjistíte, že jste přispěli na ekologickou recyklaci zakoupeného elektro výrobku, a proto by – až vám doslouží – neměl skončit v komunálním odpadu, ale ve sběrném dvoře.
Speciální nádoby na světelné zdroje
Veškeré světelné zdroje jsou na sběrném dvoře ukládány do speciálních sběrných nádob určených jen pro jejich sběr. Nesmí se míchat s ostatním elektroodpadem. Důvodem je křehkost světelných zdrojů, které by se v kontejneru na elektroodpad mohly rozbít. U kompaktních a lineárních zářivek navíc při jejich rozbití hrozí únik toxické rtuti, kterou tyto světelné zdroje v malém množství obsahují. Většina surovin získaných ze žárovek při recyklaci (zejména kovy, sklo a plasty) se následně znovu využije ve výrobě. Díky recyklaci je možné využít více než 90 % materiálů ze sebraných světelných zdrojů.
Společnost EKOLAMP se již od roku 2005 stará o zpětný odběr osvětlovacích zařízení, od ledna 2019 také o malá a velká elektrozařízení. V České republice provozuje hustou síť veřejných i neveřejných sběrných míst. Nejbližší sběrné místo ve svém okolí naleznete na stránkách www.ekolamp.cz.
Proč se recyklují nefunkční úsporné zářivky a jiná elektrozařízení?
Většina z nás už dnes ví, že vysloužilé lineární či úsporné zářivky je potřeba odevzdat k recyklaci. Ne všichni ale víme, proč a jaký je jejich další osud.
Recyklace nefunkčních zářivek je důležitá ze dvou důvodů. Tím prvním je ochrana životního prostředí před rtutí, která je v těchto výrobcích v malém množství obsažena. V jedné úsporné zářivce jde o 3–5 mg rtuti. Při mnohonásobně vyšších koncentracích může tato jedovatá látka poškodit nejen životní prostředí, ale i naše zdraví. Druhým důvodem je opětovné materiálové využití, jež u zářivek a dalších světelných zdrojů v současnosti dosahuje více než 90 %. Využitím recyklovaných materiálů při další výrobě se šetří přírodní zdroje surovin. Zpětným odběrem a ekologickou recyklací osvětlovacích zařízení se od roku 2005 zabývá neziskový kolektivní systém EKOLAMP, který tyto služby zajišťuje i pro naše město. Obyvatelé našeho města mohou nejen nefunkční světelné zdroje, ale i další elektrozařízení, zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře na ul. Palackého a Propojovací nebo v elektro obchodě při nákupu nových. Ze sběrných míst EKOLAMP sváží světelné zdroje a další vysloužilá a nefunkční elektrozařízení k ekologické recyklaci, díky které jsou z nich pro opětovné použití získávány druhotné suroviny, zejména kovy, plasty a sklo. Hliník, mosaz a další kovy se mohou znovu použít v kovovýrobě, z recyklovaných plastů jsou vyráběny např. zatravňovací dlaždice či plotové dílce a sklo se používá jako technický materiál. Při recyklaci dochází také k ekologickému zpracování nebezpečných látek, které některá elektrozařízení obsahují (např. rtuť v zářivkách). Prostřednictvím EKOLAMPu se v roce 2019 recyklovalo 706 t použitých světelných zdrojů, 587 t malých elektrozařízení a 1 586 t velkého elektra. Díky EKOLAMPu se podařilo opětovně využít přes 95 % materiálů ze světelných zařízení a 90 % materiálů z malých a velkých elektrozařízení. To je dobrá zpráva pro životní prostředí naší země.Bohužel stále mnoho českých domácností nerecykluje a menší elektrozařízení včetně úsporných zářivek hází do komunálního odpadu. Z úsporek a dalších elektrospotřebičů se tak do půdy mohou dostat nebezpečné látky, se kterými si příroda jen tak neporadí. Právě vy můžete pomoci tuto situaci změnit. Více se o problematice nakládání s nefunkčními zářivkami a dalšími elektrozařízeními dočtete na www.ekolamp.cz.
Naše město recyklací elektrospotřebičů výrazně ulevilo životnímu prostředí
Loni občané odevzdali k recyklaci 61 079,47 kilogramů starých spotřebičů. Snaha obyvatel recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se již několik let vyplácí. Naše město obdrželo certifikát vypovídající o přínosech třídění a recyklace elektrozařízení. Díky environmentálnímu vyúčtování společnosti ASEKOL můžeme nyní přesně vyčíslit, o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci vysloužilého elektra ušetřili ekosystém Země. Víme také, o jaké množství jsme snížili produkci skleníkových plynů CO2 nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která s obcí dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení. Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že občané v loňském roce vyřadili 61 079,47 kilogramů elektra. Tím, že jsme ho následně předali k recyklaci, jsme uspořili 650,77 MWh elektřiny, 31 736,10 litrů ropy, 3 075,96 m3 vody a 30,08 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 142,86 tun CO2 ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 641,05 tun. Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Když si uvědomíme, že recyklace běžných 100 televizorů uspoří spotřebu elektrické energie pro domácnost až na 4 roky, nebo ušetří přibližně 400 litrů ropy potřebných až k sedmi cestám do Chorvatska, jsou to impozantní čísla. Pozitivní zprávou pro uživatele počítačů také je, že odevzdání 10 vysloužilých monitorů ušetří spotřebu energie potřebnou pro chod notebooku po dobu necelých 5 let. Všichni ti, kteří tříděním takto zásadně přispívají k ochraně životního prostředí, si zaslouží obrovský dík.
Rozmístění červených kontejnerů na elektrozažízení
V Novém Jičíně a jeho místních částech bylo umístěno 15 červených kontejnerů na elektrozařízení od společnosti ASEKOL, a.s.. Kontejnery mají občanům ulehčit třídění elektroodpadu a zároveň zvýšit objem sběru menších spotřebičů. Právě ty totiž nejčastěji končí v popelnici, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou.
Červené kontejnery jsou na klávesnice, mobily i baterie
Do červených kontejnerů mohou občané vyhazovat drobná elektrozařízení, například klávesnice, kalkulačky, mobilní telefony nebo elektrické hračky. Rozměr otvoru pro vhození je 30 x 50 cm, což odpovídá standardní velikosti počítače. Právě vyjmenovaná elektrozařízení podle údajů kolektivního systému ASEKOL, který kontejnery zdarma instaluje, končí v popelnici mnohem častěji než větší druhy elektroodpadu. Kontejnery mají i samostatný otvor na baterie, jejichž následnou recyklaci zajišťuje společnost ECOBAT. Z průzkumu vyplývá, že lidé považují tradiční sběrná místa, jako jsou například sběrné dvory, za příliš vzdálená. V důsledku pak do nich odmítají nosit elektrozařízení, která se bez problémů vejdou do popelnice. Takový osud má například více než polovina elektrických hraček, nebo mobilních telefonů.
Velké elektrospotřebiče mohou lidé odvážet na sběrné dvory
Větší elektrozařízení – například televizory nebo monitory – mohou občané i nadále bezplatně odevzdávat na sběrném dvoře nebo při koupi nového spotřebiče v prodejně tzv. kus za kus. Náklady na svoz a zpracování, stejně jako náklady na pořízení nádob hradí ASEKOL.
Po vytřídění se elektrozařízení odvážejí k recyklaci. Ve specializovaných dílnách se elektrospotřebiče rozebírají na jednotlivé díly, které se dále třídí, zvlášť se oddělují plasty, dřevo, kabeláž, železo, ale také barevné kovy jako jsou měď, hliník nebo zlato. Pouhých 15 % odpadu ze starých elektrozařízení není možné dále recyklovat. Na Novojičínsku se v minulém roce podařilo zpětně odebrat a předat k recyklaci téměř 156,5 tun elektrozařízení, což představuje více než 12 % objemu elektra odebraného v celém Moravskoslezském kraji.
Rozmístění červených kontejnerů v Novém Jičíně:
- B. Martinů 10, Loučka – Na Lani 222 a Jičínská 35, Štursova 387, Bezručova 34, U Stadionu křížení s ul. Myslbekova, Smetanovy Sady 18, Nábřežní 1, Vančurova 21, Dlouhá 8, Na Valech u tržnice, Bludovice 13, Kojetín centrum, Straník 148, Žilina U Partyzána.
Použité baterie
Vybité baterie nebo akumulátory lze bezplatně odevzdávat na mnoha místech, která jsou označena jako „místa zpětného odběru“. Použité články a baterie je možno odevzdat v provozní době na sběrných dvorech na Palackého třídě a ulici Propojovací, na MěÚ Nový Jičín na Masarykově náměstí (v přízemí na informacích) a na druhé budově úřadu na ulici Divadelní (lze uložit do zeleného boxu v zádvěří). Odběr baterií je realizován rovněž v některých specializovaných prodejnách.
Proč baterie do koše nepatří ?
Použité baterie a akumulátory, nesprávně vyhazované s běžným odpadem, mohou vážně narušit životní prostředí. Po čase se z nich uvolňují škodlivé látky (zejména tzv.těžké kovy), které mohou znečistit půdu nebo spodní a povrchové vody. Těžké kovy obsažené v bateriích mají prokazatelně škodlivý vliv na lidské zdraví. Recyklací kovových látek obsažených v bateriích lze dosáhnout významných energetických a materiálových úspor primárních surovin.
Kam s vybitými bateriemi ?
Použité a vybité baterie nebo akumulátory lze bezplatně odevzdávat na mnoha místech, která jsou označena jako „místa zpětného odběru“. Použité články a baterie (např. tužkové baterky z dálkového ovládání, knoflíkové baterky s náramkových hodinek, dobíjecí akumulátor s mobilních telefonů), můžete odevzdat v provozní době na separačním dvoru na Palackého třídě, na MěÚ Nový Jičín na Masarykově náměstí (v přízemí na informacích) a na druhé budově úřadu na ulici Divadelní (lze uložit do zeleného boxu v zádvěří. Odběr baterií je realizován rovněž v prodejnách (maloobchodech s potravinami např. KAUFLAND, Lidl, TESCO; v prodejnách a hypermarketech elektro např. OKAY, ELEKTROWORLD; v prodejnách s drogistickým a jiným zbožím např. dm-drogerie, ROSSMANN).
Jak probíhá recyklace baterií?
Všechny odevzdané baterie jsou tříděny podle elektrochemických typů a jsou předávány do recyklačních zařízení, kde jsou z nich složitými technologickými postupy získávány zejména kovy, jako např. olovo, nikl, zinek, mangan, kadmium, kobalt a další. Více informací.
Co znamená symbol přeškrtnuté popelnice?
Tento grafický symbol můžete najít přímo na bateriích, jejich obalech nebo na elektrozařízeních, která baterie nebo akumulátory obsahují. Tento symbol vyjadřuje, že baterie nepatří do odpadkového koše, popelnice ani kontejneru s komunálním odpadem. Vyhazování baterií do sběrných nádob určených pro komunální odpad nebo do volné přírody je přísně zakázáno.
V roce 2020 jsme do sběrných nádob vybrali 533 kg baterií
Do sběrné nádoby u nás v Městském úřadě Nový Jičín jsme v roce 2020 vytřídili 533 kg použitých baterií. Od neziskové společnosti ECOBAT, která zajišťuje sběr a recyklaci baterií v České republice, jsme za naši činnost obdrželi OSVĚDČENÍ O PŘÍNOSU PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. Děkujeme všem, kteří se do sběru zapojili. I díky vám je svět zelenější!
A proč vůbec třídíme baterie?
Pokud by baterie skončily v běžné popelnici, putovaly by na skládku nebo do spalovny. V obou případech by se z nich uvolňovaly škodlivé látky, včetně těžkých kovů. Ty by pak znečisťovaly ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když baterie odnesete na sběrná místa, včetně toho u nás Městském úřadě Nový Jičín, předcházíte těmto škodlivým procesům, které se negativně podepisují nejen na přírodě, ale i na našem zdraví. Zároveň díky recyklací získaným druhotným surovinám šetříme nerostné zdroje a nemusíme životní prostředí zatěžovat další těžbou.
Podle statistik společnosti ECOBAT ročně v České republice vytřídíme zhruba 45 procent baterií, které se dostanou do oběhu. To je necelá polovina. Jde přibližně o 1 700 tun. Z toho vyplývá, že kolem 2 100 tun baterií končí neznámo kde. Vedle rozumné spotřeby baterií je proto nezbytné, aby lidé vybité baterie odnášeli na sběrná místa. Má to velký smysl. Vždyť prostřednictvím recyklace jsme schopni ze 100 kilogramů baterií získat 65 kilogramů kovonosných surovin, které znovu slouží lidem k užitku.
Například z tužkových baterií získáváme recyklací ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Tyto suroviny pak využíváme k výrobě nových produktů využitelných například ve stavebnictví, dále při výrobě popelnic, okapů, ale třeba i kosmetiky, šperků nebo i hudebních nástrojů.
Každý máme možnost volby – chovat se zodpovědně a dát použitým bateriím šanci na „druhý život“, aby nám suroviny z nich po recyklaci znovu sloužily, nebo to prostě neřešit. My máme jasno – volíme zodpovědnost! Jsme rádi, že také touto cestou můžeme přispět k ochraně životního prostředí. Z baterií, které byly v loňském roce u nás na Městském úřadě Nový Jičín vybrány bylo recyklací získáno 346 kg kovonosných surovin. Každá vytříděná baterie se počítá. Děkujeme, že v tom jedete s námi.
Sběrnou nádobu, do které můžete odevzdávat použité baterie, najdete na MěÚ Nový Jičín na Masarykově náměstí (v přízemí na informacích) a na druhé budově úřadu na ulici Divadelní (lze uložit do zeleného boxu v zádvěří). Použité články a baterie je také možno odevzdat v provozní době na sběrných dvorech na Palackého třídě a ulici Propojovací. Odběr baterií je realizován rovněž v některých specializovaných prodejnách.
Více informací si můžete přečíst na www.ecobat.cz nebo na FB profilu ECOCHEESE.
Osvědčení o sběru bateriíKrabička ECOCHEESE na baterie zdarma
Novou osvětovou akcí chce kolektivní systém ECOBAT podpořit sběr vybitých baterií. Projekt, jenž je zaměřený na širokou veřejnost, má za cíl motivovat rodiny, ale i jednotlivce sbírat vybité baterie v domácnostech. K tomu má posloužit malá barevná nádoba, která je vzhledem ke svému designu nazývána ECOCHEESE. Prohledejme doma šuplíky. Kolik v nich najdeme vybitých, nepoužívaných baterií? V tuto chvíli se někde takto povaluje 10 baterií v každé domácnosti. I když bychom do odpadkového koše nejspíš nehodili monitor či rtuťový teploměr, jedna či dvě baterie se tam přece snadno ztratí. Správným tříděním baterií napomáháme k jejich recyklaci, tj. k opětovnému použití. Jak se můžete i vy aktivně zapojit do sběru a recyklace baterií? Začněte třídit baterie v rámci své domácnosti. Využít k tomu můžete šikovnou krabičku ECOCHEESE, která svým designem připomíná ementál a hodí se do každého interiéru. Na výběr je hned několik barevných variant. K dispozici jsou zdarma na MěÚ Nový Jičín, odboru životního prostředí, kancelář.č. 306.
Sběr elektrozařízení – vítězové soutěže 2019
Město získalo dalšího ELEKTROOSKARA
Město Nový Jičín získalo další ocenění za nejlepší obec v Moravskoslezském kraji v soutěži Elektrooskar 2019 za sběr elektrozařízení. Stejné ocenění bylo městu uděleno i za rok 2018, 2017 a 2016. Velké poděkovaní patří občanům města, kteří odpad třídí a své vysloužilé elektrospotřebiče dopraví na naše sběrné dvory na Palackého a Propojovací ulici. Přispívají tím ke zlepšování životního prostředí, ale také ke snižování nákladů na odpadové hospodářství města.